انواع کیفیت تاچ ال سی دی

همانطور که می دانید هر برند از گوشی های هوشمند دارای کیفیت متفاوت از صفحه نمایش است که طبق بررسی ها و شواهد به دست آمده صفحه نمایش یا تاچ و ال سی دی گوشی سامسونگ از کیفیت بالاتری برخوردارند به صورتی که شرکت Apple برای گوشی های خود از مدل iPhone X به بعد، ساخت صفحه نمایش گوشی های موبایلش را به شرکت Samsung سپرده است.

بنابراین مشخص شد که هر برند به صورت اختصاصی تکنولوژی ساخت صفحه نمایش متفاوتی برای گوشی های خود دارد. اما این تکنولوژی چگونه است و چه نامی دارد؟
در واقع حدود ۱۰ نوع تکنولوژی ساخت صفحه نمایش در جهان، درحال استفاده است که ما امروز مهمترین و معروف ترین آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم و مشخص می کنیم که هر برند موبایل از چه نوع تکنولوژی برای ساخت صفحه نمایش گوشی خود استفاده می کند.

اول از همه باید بدانید که انواع صفحه نمایش ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند، یکی LCD و دیگری LED است. اما هر کدام از این دو، دوباره به انواع مختلف دیگر تقسیم می شوند. بنابراین ابتدا درمورد LCD که تکنولوژی آن زودتر به دست آمده و در حال حاضر به صورت گسترده تری کاربرد دارد توضیح می دهیم.

 

 

 

 

  1. LCD

ابتدا باید بدانید که واژه LCD مخفف شده عبارت Liquid Crystal Display است که می توان گفت دامنه گسترده ای را در بازار به خود اختصاص داده است. با این که جدیدا گوشی های iPhone از OLED استفاده می کنند، اما همچنان می توانید در بسیاری از مدل های گوشی های هوشمند، LCD را مشاهده کنید. احتمالا دلیل اینکه از این تکنولوژی در اکثر گوشی های هوشمند استفاده می شود، یکی هزینه ارزان آن و دیگری این است که تکنولوژی ساخت صفحه نمایش های OLED را در اختیار ندارند.
صفحه نمایش های LCD به دو بخش عمده ی TFT LCD و IPS LCD تقسیم می شوند.

 

 

  • TFT LCD


واژه TFT مخفف عبارت Thin Film Transistor است که ارزان ترین صفحه نمایش در بازار است. اوایل برخی برند ها مانند Sony از این نوع تکنولوژی برای ساخت گوشی های هوشمند خود استفاده می کرد، اما اکنون در مدل های جدید تر خود از تکنولوژی IPS LCD استفاده می کند. صفحه نمایش های TFT را می توانید در بازار ببینید که برای گوشی های دیگری حتی گوشی iPhone و Samsung توسط شرکت چین ساخته شده اند، و به عنوان تاچ و ال سی دی اصلی که اصل بازاری است فروخته می شوند. این نوع صفحه نمایش ها از کیفیت خوبی برخوردارند و نسبت به صفحه نمایش های تقلبی کیفیت بسیار بهتری دارند، اما وقتی آن را با صفحه نمایش اصلی گوشی خود مقایسه می کنید، تفاوت آن ها به راحتی قابل تشخیص است. صفحه نمایش های TFT به صورتی ساخته شده اند که هر پیکسل به یک خازن و یک ترانزیستور متصل است. بنابراین هر پیکسل به صورت جداگانه و مجزا از بقیه پیکسل ها روشن می شود که نتیجه آن کیفیت نور دهی بهتر نسبت به صفحه نمایش های قدیمی است و البته به همین دلیل مصرف باتری موبایل نیز در این نوع صفحه نمایش پایین است. اما نسبت به صفحه نمایش های جدیدتر مصرف باتری بالاتری دارد و همچنین در زاویه های مختلف یا زیر نور مستقیم آفتاب، کیفیت ضعیفی دارد. بنابراین به دلیل هزینه پایینی که در ساخت آن است، از صفحه نمایش های TFT در گوشی های سطح پایین و ارزان استفاده می شود.

 

 

  • IPS LCD


این نوع صفحه نمایش، در بسیاری از گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. واژه IPS مخفف عبارت In-Place Switching که می توان گفت از دیگر انواع صفحه نمایش بیشتر استفاده شده است. این نوع صفحه نمایش قیمت بالاتر و البته کیفیت بهتری نیز نسبت به صفحه نمایش های TFT دارد. رنگ ثابت و عالی برخوردارند. همچنین بر خلاف صفحه نمایش های TFT حتی در زیر نور مستقیم آفتاب نیز قابل استفاده هستند و زاویه دید گسترده ای را پشتیبانی می کنند. به صورتی که شما می توانید از کناره های گوشی نیز محتوای داخل صفحه نمایش را ببینید. اما ساخت این نوع صفحه نمایش هزینه بالاتری دارد و شما می توانید در اکثر گوشی های میان رده آن را مشاهده کنید.
شرکت اپل تا قبل از گوشی iPhone X خود از این مدل صفحه نمایش استفاده می کرد ( همچنین در iPhone XR نیز از این تکنولوژی استفاده شده است که دلیل آن هزینه پایین تر نسبت به صفحه نمایش های Super AMOLED در iPhone XS و iPhone XS Max است). البته این شرکت در ساخت این نوع صفحه نمایش اندکی تغییر ایجاد کرده است به صورتی که چشم غیر مسلح انسان متوجه پیکسل های آن نمی شود و در نتیجه کیفیت رنگ و تصویر بالایی به صفحه نمایش می دهد، به همین دلیل تاچ ال سی دی ایفون با اینکه ارزان تر از Samsung هستند، اما همچنان کیفیت بالایی دارند. شرکت اپل این نوع صفحه نمایش را Retina نامیده است که به معنای شبکیه چشم است. به هرحال هرچه باشد، صفحه نمایش های ساخته شده توسط شرکت اپل جزو دسته IPS LCD قرار می گیرند.

 

 

 

 

  • SLCD یا Super LCD


این نوع صفحه نمایش که توسط کمپانی S-LCD ساخته می شود، به صورت جامع در گوشی های HTC به کار می رود. البته برخی دیگر از برند های نیز در برخی از مدل های خود از این نوع صفحه نمایش استفاده می کنند. ولی به طور کلی اکثر گوشی های HTC این فناوری را در ساخت صفحه نمایش خود استفاده می کنند که البته نسخه های مختلفی نیز از آن ارائه شده است و هر سال در مدل های جدید، ارتقا می یابد. فناوری ساخت این نوع صفحه نمایش با صفحه نمایش IPS LCD تفاوتی زیادی ندارد، اما دلیل اینکه Super LCD از IPS LCD جداست، این است که در فناوری Super LCD هیچ شکافی یا فاصله ای بین گلس یا محافظ صفحه نمایش بیرونی و سنسور تاچ صفحه نمایش وجود ندارد. نتیجه آن است که به دلیل نزدیک تر بودن گلس به ال سی دی، انعکاس تصویر کمتری دیده می شود.

 

 

 

 

  1. LED

اکنون که با انواع LCD ها آشنا شده اید، نوبت به LED می رسد. تکنولوژِی که هزینه ساخت بالاتری دارد اما از کیفیت رنگ و نور بالاتر و مصرف باتری پایین تری برخوردار است.
صفحه نمایش های LED یا Light-Emitting Diodes مدت زمانی است که وارد بازار شده اند. از این نوع تکنولوژی حدود یک دهه است که استفاده می شود و پس از گذشت این سال ها، به انواع دیگری تقسیم شده است که از آن ها برای ساخت صفحه نمایش گوشی های هوشمند نیز استفاده می شود. صفحه نمایش های OLED که مخفف عبارت Organic Light-Emitting Diodes هستند، از یک لایه مواد آلی بر پایه کربن استفاده که بین یک آند و کاتد قرار دارند و این آند و کاتد بین دو لایه شیشه قرار دارد. آند و کاتد را به احتمال زیاد در دوران دبیرستان شنیده باشید، این دو لایه رسانای برق هستند و انرژی الکتریکی که از طرف باتری به آن ها می رسد را به کربن مربوطه می رسانند و آن را روشن می کنند که در نتیجه آن صفحه نمایش روشن می شود. در حال حاضر اکثر گوشی های هوشمند میان رده و بالارده شرکت Samsung که از OLED استفاده می کنند، از نوع AMOLED هستند و در برخی از مدل های گران قیمت تر و جدید تر، تکنولوژی صفحه نمایش Super AMOLED است. شرکت اپل نیز همانطور که گفته شد برای مدل های جدید خود از iPhone X به بعد ( به غیر از iPhone XR) از یک نوع OLED استفاده می کند که آن را Super-Retina HD Display نامیده است.

اکنون بهتر است به معرفی انواع صفحه نمایش های OLED بپردازیم

MicroLED

این نوع صفحه نمایش به MLED نیز معروف است و ممکن است این تکنولوژی را در ساخت صفحه نمایش های جدید ببینیم. در این نوع صفحه نمایش هر پیکسل به صورت جداگانه به LED خود متصل است و بنابراین مانند همانند ساختار صفحه نمایش های TFT در این نوع صفحه نمایش هر پیکسل به تنهایی می تواند روشن شود. البته با کیفیت و رنگ بهتر و هوشمندانه تر نسبت به بقیه انواع صفحه نمایش ها. بنابراین زمانی که هر پیکسل به تنهایی روشن می شود، دیگر نیازی به BackLite یا نور پس زمینه نیست. با این اوصاف، صفحه نمایش های MicroLED را می توان تکامل آینده صفحه نمایش های OLED دانست. با توجه به شایعه ها، به احتمال زیاد شرکت اپل در نسل جدید گوشی های خود از این نوع تکنولوژی برای ساخت صفحه نمایش استفاده خواهد کرد، و با توجه به اینکه این صفحه نمایش تا به حال در هیچ گوشی موبایلی به کار نرفته است، می توان ساخت همچین صفحه نمایشی را یک تکامل بالقوه در گوشی های iPhone دانست.

 

 

 

 

  • AMOLED


این نوع صفحه نمایش در واقع تکرار همان صفحه نمایش OLED است. صفحه نمایش های AMOLED که مخفف Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode هستند، دارای توانایی این توانایی هستند که پیکسل های خود را خاموش کرده تا نهایت رنگ سیاه را بتوانند به کاربر نشان دهند. این ویژگی باعث می شود بر خلاف صفحه نمایش های Super LCD یا IPS LCD، صفحه نمایش از رنگ بسیار خوبی برخوردار باشد. به طور کلی در این نوع صفحه نمایش، فقط پیکسل هایی که مورد نیاز هستند روشن می شوند و این باعث می شود که محتوای صفحه نمایش با کیفیت بهتری به کاربر نشان داده شود. علاوه بر کیفیت بهتر، به دلیل اینکه پیکسل های غیر ضروری خاموش می مانند در مصرف باتری صرفه جویی می شود و با اینکه صفحه نمایش کیفیت بالایی دارد عمر باتری را کاهش نمی دهد.
در این صورت، صفحه نمایش های AMOLED دارای وزن کمتر اندازه نازک تر، ظرافت رنگ عالی، روشنایی تصویر بیشتر، عمر باتری بالاتر و صد البته قیمت بالاتری نیز برخوردارند. البته انتقاد های زیادی درمورد رنگ اشباع شده این نوع صفحه نمایش وجود دارد که ممکن است جزو نقاط ضعف آن به شمار برود.

 

 

 

 

 

 

  • Super AMOLED

 

این نوع صفحه نمایش که به صورت اختصاصی برای شرکت Samsung است، در واقع ارتقا یافته همان AMOLED است. البته از این نوع صفحه نمایش در دیگر برند ها نیز استفاده می شود که البته تحت لیسانس شرکت سامسونگ انجام می گیرد، مانند گوشی های iPhone X، iPhone XS و iPhone XS Max که در بالاتر نیز در این مورد توضیح دادیم.
این صفحه نمایش از نظر کیفیت رنگ و نور تفاوتی با AMOLED ندارد و در واقع چیزی که در این نوع صفحه نمایش ارتقا یافته است، مربوط به حسگر تاچ یا لمسی آن است. در این نوع صفحه نمایش به جای اینکه از یک لایه لمسی جداگانه استفاده شود، سنسور لمسی درون خود صفحه نمایش طراحی شده است. بنابراین حسگر لمسی بسیار هوشمند تر و عملکرد آن بسیار قوی تر از قبل می شود. همین موضوع باعث شده است که این صفحه نمایش به نازک ترین و با کیفیت ترین صفحه نمایش بازار تبدیل شود.

انواع دیگری از صفحه نمایش وجود دارد مانند Clear Black که در گوشی های Lumia به کار رفته است و یا E-INK که در برخی برند های غیر معروف و ناشناخته به کار رفته است. به همین دلیل ما امروز درمورد آن دسته از صفحه نمایش هایی که در حال حاظر در بازار کاربرد دارند صحبت کریم.

اما چیزی که ما هنوز به بحث درمورد آن نپرداخته ایم، تفاوت صفحه نمایش های خازنی با مقاومتی است. در حال حاظر می توان گفت تمامی صفحه نمایش ها خازنی هستند و به طور کلی ساخت صفحه نمایش های مقاومتی منسوخ شده است. در اوایل ساخت صفحه نمایش های لمسی، صفحه نمایش ها به صورت مقاومتی بود که به آن ضربه ای نیز می گفتند. در این نوع صفحه نمایش ها حسگر لمسی تشکیل شده از دو لایه شیشه برای لمس کردن روی صفحه نمایش استفاده می شد. به صورتی که زمانی که شما روی صفحه نمایش فشار می دهید، قسمت مربوطه از لایه ی اول به لایه دوم می چسبد و در نتیجه عمل تاچ انجام می شود. در صفحه نمایش های خازنی که برخی آن را حرارتی نیز می نامند، (البته به اشتباه) هر شیء رسانا که به صفحه نزدیک شود می تواند عمل تاچ را انجام دهد. همانطور که خودکار های لمسی گوشی های Note می توانند عمل تاچ رو در صفحه نمایش انجام دهند.