تعمیرات تاچ ال سی دی

یکی از رایج ترین تعمیراتی که روی گوشی های موبایل انجام می‌شود، تعمیر ال سی دی و تاچ است. تعمیر این قطعه بنا به دلایل مختلف همچون روشن نشدن LCD، کار نکردن تاچ، شکستن گلس ال سی دی و غیره ممکن است انجام گیرد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به طور جامع در رابطه با تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل صحبت کرده و اطلاعات تکمیلی خدمتتان ارائه کنیم. با جهان آیسی همراه باشید.

تعمیر ال سی دی و تاچ رایج ترین تعمیر گوشی های موبایل است!

پیش از اینکه وارد بخش تخصصی بحث شویم، شاید جالب باشد که بدانید تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل رایج ترین تعمیری است که در این گجت ها انجام می‌شود. عموما هم تعمیر این قطعه به دلیل شکستگی ال سی دی یا گلس روی آن انجام می‌گیرد که می‌تواند ناشی از وارد شدن ضربه به دستگاه یا فشارهای ناخواسته به آن باشد. البته در برخی شرایط دیگر هم ممکن است دلایل متفاوتی همچون آب خوردگی و غیره منجر به از کار افتادن ال سی دی و تاچ گوشی شوند. در برخی شرایط هم واقعا کاربر نقش مستقیمی در خرابی این قطعات ندارد و قطعات مذکور خود به خود و به مرور زمان دچار مشکل می‌شوند. بنابراین فراموش نکنید که تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل یکی از رایج ترین تعمیراتی است که در این گجت ها انجام می‌شود.

تاچ و ال سی دی گوشی شامل چه قطعاتی می‌شود؟

خیلی از افراد تصور می‌کنند که تاچ ال سی دی گوشی های موبایل فقط از یک لایه با نام تاچ و چراغ هایی تشکیل می‌شود که ال سی دی نام دارد! اما در حقیقت اینطور نیست! به طور کلی ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل شامل پنج عضو یا بخش اصلی می‌شود که در قابل یک مجموعه پرس شده روی قاب گوشی نصب شده و با کابل هایی ارتباط مابین آن ها و مادربرد گوشی برقرار می‌شود.

 

پنج قطعه‌ اصلی که تشکیل دهنده تاچ و ال سی دی گوشی های موبایل هستند به ترتیب شامل گلس ال سی دی، تاچ یا دیجیتایزر، پنل ال سی دی، چراغ های ال سی دی و فریم یا قاب ال سی دی می‌شوند. شرکت های سازنده ال سی دی موبایل این پنج قطعه را در حین تولید محصول بر روی هم پرس کرده و نهایتا در قالب یک عضو یکپارچه و باریک عرضه می‌کنند که ما آن را با نام تاچ و ال سی دی می‌شناسیم. پس اگر از نظر تکنیکی و با جزئیات بیشتر به ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل نگاه کنیم، این قطعه شامل پنج عضو مختلف می‌شود که به صورت متراکم و فشرده در قابل یک عضو تنیده شده‌اند.

چرا هزینه تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل بالاست؟

تاچ و ال سی دی گوشی های موبایل همیشه یکی از گران قیمت ترین قطعات این گجت ها بوده است. دلیل این امر کاملا مشخص است! متاسفانه هزینه تولید تاچ ال سی دی گوشی ها با توجه به ظرافتی که در آن ها بکار گرفته می‌شود بالاست و این مسئله سبب می‌شود کاربر برای خرید یک تاچ و ال سی دی اورجینال مستلزم پرداخت هزینه گزافی شود. از سمت دیگر دستمزد تعمیرکاران موبایل هم روی هزینه نهایی اضافه می‌شود و در نتیجه هزینه گزافی برای تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی ها پرداخت خواهد شد.

موضوع دیگری هم در این میان و طی چند سال اخیر منجر به افزایش هزینه های تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل شده است که مربوط به بزرگ تر شدن اندازه ال سی دی و همچنین افزایش کیفیت آن ها در گوشی های موبایل می‌شود. طبیعتا هرچقدر اندازه ال سی دی یک گوشی بزرگ تر باشد، هزینه تولید آن هم بیشتر خواهد بود. پس این مسئله و افزایش ابعاد و اندازه ال سی دی گوشی های موبایل هم طی چند سال اخیر در افزایش هزینه تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی موثر واقع شده است.

 

تعمیر ال سی دی تا تعویض ال سی دی چه تفاوتی دارد؟

از نظر فنی تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل می‌تواند با تعویض این قطعات تفاوت چشمگیری داشته باشد. زمانی که صحبت از تعمیر می‌شود، تاچ و ال سی دی فعلی گوشی که بنا به هر دلیل از کار افتاده تعویض نخواهد شد و با تعمیرات مشکل آن برطرف می‌شود. برای مثال ممکن است در اثر ضربه‌ای که به گوشی وارد شده، سوکت کانکتور تاچ یا ال سی دی آن از روی برد جدا شود یا یکی از پایه های سوکت آن اتصال خود را از دست دهد که در این حالت در عملکرد تاچ و ال سی دی اختلال ایجاد می‌شود.

در اینگونه مواقع می‌توان با محکم کردن سوکت کانکتور ال سی دی مشکل را برطرف ساخت که از این روند به عنوان تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی یاد می‌شود. اما در برخی شرایط دیگر ممکن است تنها راه رفع مشکل تاچ و ال سی دی گوشی مربوط به تعویض این قطعه باشد که در این حالت باید تاچ و ال سی دی دستگاه کاملا تعویض شوند. پس از نظر فنی مابین تعویض و تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل تفاوت وجود دارد.

در تعویض تاچ ال سی دی گوشی باید به چه نکاتی توجه شود؟

اگر بنا به هر دلیل قرار است تاچ ال سی دی گوشی شما تعویض شود، باید به یک نکته خیلی مهم توجه کنید که مربوط به اورجینال بودن ال سی دی و تاچ جدیدی می‌شود که قرار است در گوشی نصب گردد. به طور کلی دو نوع تاچ و ال سی دی برای گوشی های موبایل در بازار وجود دارد که به ترتیب اورجینال و کپی هستند. تاچ ال سی دی اورجینال یا OEM در واقع تاچ و ال سی دی است که کاملا اصل و اورجینال بوده و از نظر کیفیت با ال سی دی و تاچ فابریک گوشی هیچ تفاوتی ندارد. این دسته از ال سی دی ها مستقیما توسط خود کمپانی سازنده قطعه فابریک تولید می‌شوند. اما در سمت مقابل تاچ و ال سی دی های غیر اورجینال قرار دارند که با اصطلاحاتی همچون کپی، های کپی، درجه یک و غیره هم شناسایی می‌شوند. این نوع از تاچ ال سی دی ها کیفیت کمتری در مقایسه با ال سی دی اورجینال دارند و به نسبت قیمت کمتری هم به همراه خواهند داشت.

 

 

اگر قرار است تاچ ال سی دی گوشی شما تعویض شود، بهترین حالت آن خواهد بود که یک تاچ ال سی دی اورجینال را در گوشی نصب کنید. نصب تاچ ال سی دی اورجینال در گوشی سبب می‌شود تا بعد از تعمیر هیچ تفاوتی مابین تاچ ال سی دی قبلی و جدید احساس نکنید. دقت داشته باشید که هزینه نصب تاچ ال سی دی OEM یا اورجینال در گوشی های موبایل بسیار بالاست و به همین دلیل خیلی از کاربران رو به سمت استفاده از ال سی دی های کپی سوق پیدا می‌کنند تا بدین ترتیب بتوانند هزینه تعمیر دستگاه را کاهش داده و به حداقل برسانند. عموما ال سی دی های کپی در زمینه هایی همچون کیفیت و شدت نوردهی، وضوح تصویر، تفکیک‌پذیری رنگ ها و کنتراست کیفیت کمتری در مقایسه با ال سی دی های اورجینال دارند. بنابراین اگر از نظر بودجه با محدودیت مواجه هستید و قیمت ال سی دی و تاچ اورجینال گوشی موبایلتان بالاست، می‌توانید از ال سی دی و تاچ های کپی استفاده کنید.

منظور از تعویض گلس ال سی دی گوشی چیست؟

تعویض گلس در اصطلاح عامیانه به طور اشتباه در بین کاربران جا افتاده و مفهوم نادرستی را منتقل می‌کند. در اصطلاح عامیانه زمانی که از تعویض گلس ال سی دی صحبت می‌شود اغلب افراد فکر می‌کنند که منظور تعویض لایه محافظی است که به عنوان لوازم جانبی خریداری شده و روی ال سی دی نصب می‌شود تا از به وجود آمدن خط و خش بر روی آن جلوگیری کند، اما از نظر فنی اینطور نیست و تعویض گلس با مفهومی که در بین کاربران عادی جا افتاده تفاوت دارد. تعویض گلس از نظر فنی شیوه‌ای از تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل محسوب می‌شود.

 

در تعویض گلس ال سی دی که زیرشاخه‌ای از تعمیرات LCD است، شیشه محافظی که توسط شرکت سازنده روی تاچ ال سی دی گوشی پرس شده از آن جدا و تعویض می‌شود. این تعمیر زمانی کاربردی خواهد بود که در اثر ضربه یا فشاری که به گوشی وارد شده، گلس روی ال سی دی آن بشکند اما خود تاچ و ال سی دی دستگاه کاملا سالم باشند. در اینگونه مواقع علیرغم اینکه روی صفحه نمایش گوشی ترک هایی به وجود می‌آید، همچنان می‌تواند بدون مشکل از تاچ و ال سی دی آن استفاده کرد. به بیان دیگر در این شرایط ال سی دی گوشی محتوای لازم را بدون مشکل نشان می‌دهد و تاچ گوشی هم تمام دستورات لمسی کاربر را بدون مشکل پیاده سازی می‌کند اما با این وجود ترک ها و شکستگی هایی روی نمایشگر دستگاه دیده می‌شود. بنابراین تعویض گلس زیرشاخه‌ای از تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل بوده و با مفهومی که در حالت عامیانه در بین مردم جا افتاده تفاوت دارد.

شرایط و هزینه تعویض گلس ال سی دی گوشی چگونه است؟

با توجه به اینکه تعویض گلس زیرشاخه‌ای از تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل محسوب می‌شود، بنابراین در این پروسه تاچ و ال سی دی فابریک گوشی از آن جدا نشده و تعویض نمی‌شوند. در این روش تعمیر فقط گلس روی ال سی دی تعویض خواهد شد. بدیهی است که برای اینکه امکان انجام این کار محقق شود، می‌بایست تاچ و ال سی دی گوشی کاملا سالم باشند و فقط گلس روی آن ها شکسته شود. اما در مورد هزینه تعویض گلس باید گفت که انجام این تعمیر به مراتب نسبت به تعویض ال سی دی و تاچ گوشی هزینه کمتری دارد. در اغلب موارد هزینه انجام این تعمیر تقریبا یک سوم هزینه تعویض کامل تاچ ال سی دی گوشی های موبایل خواهد بود. بنابراین اگر بتوانید تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی خود را با تعویض گلس روی ال سی دی تکمیل کنید، صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه هایتان ایجاد می‌شود.

تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی های موبایل عموما چقدر زمان لازم دارد؟

با توجه به نوع خرابی که در تاچ و ال سی دی گوشی شما رخ داده، مدت زمان مورد نیاز برای تعمیر آن هم متغیر خواهد بود. عموما برای تعویض کامل تاچ و ال سی دی یک روز زمان لازم است و برای تعویض مستقل گلس آن تقریبا ۲ روز زمان صرف می‌شود. اما اگر قرار باشد تعمیرات دیگری مثل محکم کردن سوکت کانکتور ال سی دی یا تاچ و غیره انجام گیرد، می‌توان در صورت وجود شرایط مساعد این کار را ظرف چند ساعت هم انجام داد. بنابراین مدت زمانی که باید برای تعمیر ال سی دی و تاچ گوشی خود منتظر بمانید بستگی به نوع خرابی و تعمیری دارد که باید روی دستگاه انجام شود.