علائم خرابی آی سی هارد
علائم خرابی آی سی هارد

علت خرابی آی سی هارد

امروزه به علت پیشرفت تکنولوژی و تبدیل شدن گوشی های هوشمند به یک وسیله کاربردی همواره این نگرانی در بین کاربران هست که چگونه از اطلاعات و اسناد موجود بر گوشی خود در برابر خرابی ها و مشکلات احتمالی از قبیل خراب شدن یا سوختن هارد محافظت کنند.

در این مقاله قصد داریم به برخی از علائم خرابی و یا سوختگی هارد بپردازیم.

به طور کلی علت خرابی و دلایل سوختن هارد گوشی به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از این عوامل در میان تمام تلفن های همراه مشترک هستند.

 • زمانی که گوشی در حال شارژ است، هرگز اقدام به خاموش یا ریست کردن گوشی نکنید.

شارژ شدن گوشی

 • زمانی که باتری گوشی زیر ۲۰ % ظرفیت شارژ است اقدام به ریست فکتوری یا ریست معمولی نکنید، چرا که در این حالت عمل خواندن و نوشتن به ولتاژ بیشتری نیاز دارد و این کار سبب میشود که به هارد گوشی ولتاژ مناسبی نرسد و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.پس همیشه توجه داشته باشید که باطری گوشی بالای ۷۰ یا ۸۰ درص شارژ بهینه داشته باشد.

شارژ باتری زیر 20 درصد

 • آب خوردگی و ضربه خوردگی دوتا از دلایل سوختن هارد گوشی می باشد. آب خوردگی و ضربه خوردگی هیچ وقت در همان موقع نشان داده نمی شود و امکان داره گوشی تا چند ماه کار کنه ولی یک دفعه گوشی خاموش شود که در این حالت هارد گوشی شما سوخته شده و می بایست عوض شود.

آبخوردگی گوشی

 • ماندن روی لوگو یا آرم هم میتواند علت خرابی آی سی هارد باشد. گاهی مواقع گوشی روشن می شود ولی روی آرم یا همان لوگو می ماند که حتی با فلش کردن گوشی هم درست نمی شود. در این حالت به احتمال قوی مشکل از هارد گوشی می باشد ولی علت های دیگه ای هم میتواند داشته باشد در این مورد باید سخت افزاری چک شود چرا که مشکل هم میتواند از هارد باشد, هم cpu و هم موارد دیگر مثل آی سی تغذیه.

ماندن گوشی روی لوگو

 • گوشی روشن می شود, بالا هم می آید ولی نه می توان اطلاعاتی روی آن ریخت و نه میتوان پاک کرد: این مورد از علائم ۱۰۰درصدی خرابی هارد گوشی است.

 

 • رایت نشدن فایل فلش در گوشی هایی با پردازنده مدیاتک و نشان دادن خطای ۴۰۳۲ که در این حالت هارد گوشی خراب است.

خطای 4032

 • مشاهده پیغام Encrypt Unsuccessful و یا Internal Storage Damaged هنگام بالا آمدن گوشی که در این حالت نیز هارد گوشی خراب است.

 Internal Storage Damaged

 • استفاده از شارژر های غیر استاندارد هم یکی دیگراز دلایل سوختن آی سی هارد و آی سی تغذیه گوشی است. همه ی گوشی ها برای شارژ شدن باتری از یک آمپر خاص استفاده می کنند که فقط مختص همان گوشی است. همه ی شارژ های امروزی که ما از آنها استفاده می کنیم روی اکثر مدل ها جواب می دهند و در حین شارژ فشار زیادی را به گوشی تحمیل می کند. برای شارژ هر گوشی قویا توصیه می کنیم از شارژر اصلی(اورجینال) و استاندارد همان مدل استفاده کنید.

انواع شارژرها

 • پاک نشدن اطلاعات و تنظیمات دستگاه پس از بازنشانی به تنظیمات کارخانه (Factory Reset)

 

 • اگر موقع فلش زدن با خطای mbr مواجه شدید مشکل از هارد است و در صورت فلش کردن گوشی خاموش می شود.

 

 • در برند HTC گوشی روی لوگو می ماند و چند بار ویبره می زند

 

 • ویبره های متوالی هنگام بالا آمدن گوشی

 

 

در این مقاله سعی شد تا مهم ترین عوامل خرابی و یا سوختگی هارد که در بین گوشی های امروزی رواج است گفته شود.

همچنین بعضی آی سی های هارد نیز مشابه یکدیگر هستند و می توان در صورت پیدا نکردن آی سی مورد نظر آی سی مشابه آن را جایگزین نمود که در لیست آی سی های مشابه را نیز می توانید در سایت جهان آی سی مشاهده کنید.

مجموعه جهان آی سی دارای کامل ترین و به روز ترین آی سی های موبایل هارد، پاور، سی پی یو ، وای فای و بلوتوث و… جهت تهیه و سفارش کافیست از سایت جهان آی سی خرید کنید.

از مهمترین باکس های فعال در زمینه ی هارد می توان به باکس Easy Jtag Plus و باکس UFI اشاره کرد. که جهت مشاهده ی ویژگی ها و توانایی های هر باکس می توانید به صفحه ی مربوطه مراجعه نمایید.

همچنین جهت دوره آموزشی تخصصی هارد می توانید با مشاورین ما در این زمینه تماس حاصل فرمایید.

۰۹۳۳۱۱۱۹۰۳۹ مهندس سامع