آیفون 13
معرفی آیفون ۱۳

معرفی آیفون ۱۳

گوشی‌های سری آیفون ۱۳ می‌توانند متفاوت‌ترین آیفون‌هایی باشند که اپل طی این چند سال تولید کرده. خبرها در این رابطه بسیار زیاد است، منتها اکثر آن‌ها روی چیزهایی اتفاق نظر دارند که اگر قرار به اتفاق افتادن باشد، باید شاهد تغییراتی اساسی در شکل ظاهری آیفون‌های جدید باشیم.

اما فعلا چیزی که بیشتر از همه ذهن کاربران را به خود مشغول کرده، محتویات درون جعبه‌ی سری آیفون ۱۳ خواهد بود. اگر شایعه‌های اخیر پیرامون این گوشی‌ها صحت داشته باشد، به نظر می‌رسد کاربر بعد از خرید آیفون ۱۳، آن را درون یک پاکت‌نامه‌ی کاغذی تحویل خواهد گرفت! البته این فقط یک شوخی در رابطه با سیاست جدید اپل مبنی بر حذف هدفون و شارژر درون جعبه است که به نظر می‌رسد در سال بعد هم به همین شکل خواهد بود.

اپل مدعی شده بود برای حفظ سلامت محیط زیست، شارژر و هدفون را از درون جعبه‌ی آیفون ۱۲ حذف می‌کند تا جعبه‌ها از لحاظ اندازه کوچکتر از قبل شوند. بدین ترتیب اگر کاربری قصد دارد گوشی را با شارژ سریع شارژ کند باید مبلغ ۱۹ دلار را برای خرید شارژر اپل پرداخت کند. البته این در صورتی است که هدفون در اختیار داشته باشید چون در این صورت هزینه‌ی خرید آن هم به گوشی اضافه می‌شود.

البته خود اپل اعتقاد دارد این کار در راستای حذف اثرات مخرب زیست‌محیطی صورت گرفته. شرکت کوپرتینویی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰، به صورت ۱۰۰ درصد از تولید کربن جلوگیری کند و معتقد است حذف شارژر و هدفون از جعبه‌ی آیفون با توجه به کاهش استخراج مواد مختلف از معادن، کاهش اندازه‌ی بسته‌بندی، کاهش گرمایش زمین و در نهایت کاهش کربن دی اکسید تولیدی در هنگام ساخت محصولات، برای حفظ محیط زیست خوب است.

در نظرسنجی دیگر، نظر کاربران در رابطه با تجربه‌ی‌ استفاده از قابلیت تشخیص چهره پرسیده شد که در نتیجه‌ی آن، بسیاری از آن‌ها خواهان بازگشت تاچ‌آی‌دی بودند. خلاصه‌ای از دلیل عدم رضایت کاربران از تشخیص چهره را در زیر مشاهده می‌کنید.

  • مشکلات امنیتی و حریم خصوصی
  • عملکرد کند
  • لزوم بلند کردن گوشی، نگاه به آن و سپس باز شدن قفل گوشی
  • تشخیص ندادن چهره‌ی کاربر در شرایط مختلف (نور کم، زاویه‌ی متفاوت، در حالت خوابیده، استفاده از عینک آفتابی)
  • علاقه‌ی بیشتر به تاچ‌آیدی
  • عملکرد ناپایدار

برگزاری‌های مختلفی بر این باورند که در سال ۲۰۲۱، اپل تغییرات عمده‌ای در طراحی ظاهری گوشی‌های خود پدید خواهد آورد. از آنجایی که بسیاری از شرکت‌ها به سمت طراحی‌ گوشی‌های تمام صفحه پیش می‌روند، بعید است اپل باز هم نماینده‌های خود را با چنین ناچ بزرگی روی نمایشگر راهی بازار کند. البته این امکان هم وجود دارد که برای جلب رضایت طرفین، هر دو قابلیت در این گوشی‌ها حضور داشته باشند. با این تفاوت که برای تشخیص چهره، مانند تصویر بالا، ناچ کوچکتری در نظر گرفته شود.