معرفی قطعات روی برد موبایل؟؟

معرفی قطعات روی برد موبایل؟؟
معرفی قطعات روی برد موبایل؟؟

معرفی قطعات روی برد موبایل؟؟

انواع گوشی موبایل از لحاظ ساختار مشابه کامپیوتر هستند. در هر دو دستگاه، قطعات مورد نیاز بر روی بردهای الکترونیکی نصب می‌شوند. طراحی و میزان پیچیدگی ساختار موبایل با قابلیت‌های آن ارتباط مستقیم دارد. بردهای قرار گرفته در سخت افزار گوشی موبایل به سه بلوک اصلی نام گذاری و تقسیم بندی می شوند که در اینجا این سه بلوک را به طور کامل و با قطعات هریک شرح می دهیم.

بلوک Base Band

بلوک (RF (Radio Frequency

بلوک (AF ( Analog Frequency

 

بلوک Base Band

قطعات وابسته به این بلوک در قسمت میانی به پایین برد دیده می شوند و شامل واحد های منبع تغذیه، MCU، شارژینگ می شود. آی سی های به کار رفته در این بلوک شامل:

آی سی بلوتوث؛ آی سی شارژ؛آی سی پاور؛آی سی CPU؛آی سی FM و آی سی حافظه

وظیفه آی سی بلوتوث چیست؟

بلوتوث به عنوان یک راه حل متفاوت دیگر جهت برقراری ارتباط بین دستگاه های الکترونیکی که در مجاورت و نزدیکی یکدیگر قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.  تکنولوژی بلوتوث موفق ترین تکنولوژی ارتباطی بی سیم برد کوتاه

«Short Range Wireless Communication»  می‌باشد که در میلیون ها دستگاه مانند تلفن های همراه، هدست ها، هدفون ها، تجهیزات پزشکی، کنسول های بازی، پخش کننده های موسیقی و فیلم قابل حمل «Portable Media Player» و … مورد استفاده قرار گرفته اند.

ارسال و دریافت امواج بلوتوث برعهده این ای سی است .

بلوتوث

آی سی بلوتوث و وای فای WCN3620

 

آی سی شارژ

آی سی شارژ یکی از مهمترین قطعاتی است که در مدار هر گوشی همراهی وجود دارد. قطعه ای که برای تامین ولتاژ و جریان الکتریکی مورد نیاز در عملکرد گوشی همراه نقش به سزایی دارد. IC شارژ گوشی وظیفه مدیریت بخش های بسیاری از تلفن هوشمند شما را به عهده دارد و از جمله مهمترین آنها می توانیم به کنترل درایور نور پشت صفحه گوشی اشاره کنیم.

ما این تنها وظیفه آی سی شارژ نیست و حتی زمانی که هدفون یا هندزفری شما دچار مشکل می شود نیز آی سی شارژ خرابی را مشخص می کند. از دیگر وظایفی که به عهده آی سی شارژ است می توانیم به موارد زیر نیز اشاره کنیم:

کنترل کلید های ولوم

دکمه پاور

دکمه سایلنت در برخی گوشی ها

کنترل دمای CPU

هدایت و کنترل NTC

دوربین

باتری

در یک بررسی کلی می توان گفت بیشتر بخش های موجود در گوشی های هوشمند در ارتباط مستقیم با آی سی شارژ هستند.

شارژ

آی سی شارژ ۳۵۸S-1939

آی سی پاور

آیسی هست ک معمولا اطراف آن بیشترین قطعات smd نظیر خازن ها و مقاومت ها و سلف ها وجود دارد. در صورت جریان کشی صفر ، از وجود ولتاز روی این خازن ها و سلامت این قطعات اطمینان حاصل کنید .

ولتاژ لازم و گرفته شده از باتری را برای هریک از قسمت های موبایل را این ای سی تامین می کند و از مهمترین آی سی ها به کار رفته در بردگوشی است. و قابل ذکر است که آی سی پاور هیچ گاه خاموش نمی شود و توان مصرفی آن در حالت های مختلف کاهش و افزایش پیدا می کند.

 

پاور

 آی سی سی پی یو

واحد پردازش مرکزی (CPU) که از آن با عنوان مغز گوشی یاد می‌شود. سی‌پی‌یو در واقع آن بخش از گوشی است که اقدامات، محاسبات و اجرای برنامه‌ها را بر عهده دارد.

سی‌پی‌یو داده‌های دستوری را از RAMدریافت، کدگشایی و پردازش می‌کند و تحویل می‌دهد. سی‌پی‌یو در انواع و اقسام دستگاه‌ها از رایانه‌ و لپ‌تاپ‌ گرفته تا گوشی‌ هوشمند، تبلت‌ و تلویزیون‌ هوشمند وجود دارد. این تراشه‌ی کوچک و معمولا مربع‌شکل روی برد اصلی دستگاه‌ها قرار می‌گیرد  و با سایر سخت‌افزارها برای اجرای رایانه‌ی شما در تعامل است.

از مهم ترین نکات در  بین آشنایی با قطعات موبایل پردازش تمامی اطلاعات توسط این آی سی انجام می پذیرد. تمامی دستورات از طرف CPU حاصل می شود. در واقع تمامی پردازش ها را CPU انجام می دهد.

 

معرفی قطعات روی برد موبایل؟؟

سی پی یو

آی سی سی پی یو MSM8216-1VV

آی سی رادیو FM

همانطور که از نامش پیداست وظیفه دریافت امواج FM و پردازش آنها در گوشیتون  رو بر عهده دارد تا از طریق اون بتونید کانال های رادیویی رو از طریق گوشیتون دریافت کنید.

 

آی سی های حافظه ای :

آی سیهای مورد استفاده در این قسمت IC RAM ، IC FLASH ، IC E2PROM است.

 

IC RAM

یک حافظه کوتاه مدت و موقت می باشد که برای نگه داری اطلاعاتبه صورت کوتاه  مدت مورد استفاده قرار می گیرد. این حافظه تا زمانی که تغذیه شود توانایی نگه داری اطلاعات را دارا می باشد و  به محض خاموش شدن گوشی اطلاعات آن نیز پاک می شود.

 

IC E2PROM

یک حافظه بلند مدت می باشد که برای نگه داری اطلاعات جانبی گوشی از قبیل  دفترچه تلفن , پیام ها , تصاویر … و تمامی اطلاعاتی که شما در گوشیتون ذخیره  می کنید می باشد.این حافظه همون حافظه گوشی یا Phone memory می باشد.

IC FLASH

یک حافظه بلند مدت می باشد که بدون ولتاژ قادر به نگه داری اطلاعات می باشد.این حافظه همان حافظه ای است که سیستم عامل گوشی بر روی آن ذخیره و نگه  داری می شود.

اسپیکر در موبایل

اسپیکر ها در هر موبایلی با هر نوع شکل و اندازه دیده می شوند و از نظر قرارگیری قطعه ممکن است متفاوت باشد چرا که برخی تولید کنندگان در قسمت پایین و برخی دیگر در پشت گوشی قرا می دهند.

در سال های اخیر و با رواج گوشی های هوشمند فقط یک اسپیکر در آنها می بینیم و اگر روی قاب دو قسمت اسپیکر قرار داده شده حتما یکی از آنها به دلیل زیبایی ظاهری است و اسپیکری پشت آن قرار نگرفته است.

 

بلوک Radio Frequency

این بلوک در قسمت بالایی سخت افزار موبایل قرار گرفته است و وظیفه اصلی آن ارتباط با BTS و دریافت فرکانس های GSM از آنهاست و اطلاعات دریافتی را به سایر قسمت ها انتقال می دهد.

این بلوک شامل :

آنتن, سوئیچ آنتن , فیلتر های SAW , آی سی RF , VCO, آی سی PF یا PA

VCO چیست؟

این قطعه در حقیقت وظیفه تبدیل یک فرکانس به فرکانسی دیگر را بر عهده دارد.برای درک بهتر کار VCO زمانی را فرض کنید که شما در حال مکالمه با گوشی هستید.در این حالت شما از نزدیک ترین دکل BTS فرکانس ها را دریافت می کنید حال اگر شما درحال حرکت باشید و از دکل BTSکه اطلاعات را دریافت می کنید دور شوید و به دکل دیگر نزدیک شوید باید ارتباط شما با دکل قبلی قطع و فرکانس ها را از دکل جدید و نزدیکتر دریافت کنید. اما از انجایی که دکل های BTS دارای فرکانس های متفاوتی هستند در حالت عادی شما قادر به دریافت فرکانس ها از دکل جدید نمی باشید و ارتباط شما قطع خواهد شد. برای رفع این مشکل در برد گوشی ها قطعه ای به نام VCO طراحی و ساخته شده است.VCO فرکانس های قبلی را با فرکانس های جدید مطابقت میدهد و شما بدون هیچ مشکلی میتوانید فرکانس ها را دریافت کنید.

 

سوئیچ آنتن

این قطعه شما رو در حالت فرستنده و گیرنده قرار می دهد و بین این دو حالت سویچ می شود.

IC RF

این آی سی وظیفه مدولاسیون و دمدولاسیون رو بر عهده دارد.

معرفی قطعات روی برد موبایل؟؟

RF

آی سی WTR4905-1VV

از آنجایی که اصوات قابلیت انتشار محدودی دارند برای رفع این مشکل در مخابرات از فرکانس ها یا امواج با طول موج های بلند استفاده می کنند که قابلیت انتشار تا مصافت های بسیار دورتر را دارا می باشند.یعنی اصوات یا اطلاعات سوار بر این امواج شده و سپس ارسال می شود.

در مقصد اطلاعات سوار شده بر روی این امواج باید به وسیله قطعه ای خاص جداسازی شود که این کار در موبایل بر عهده آی سی RF می باشد.

به عمل سوار کردن اطلاعات بر روی امواج مدولاسیون و به عمل جداسازی اطلاعات از امواج را دمدولاسیون گویند.

پس از اینکه ای سی RF اطلاعات رو از فرکانس ها جداسازی کرد انها را به بلوک AF ارسال می کند.

پس از اعمالی که بر سر اطلاعات در بلوک AF آورده میشود یکسری اطلاعات به بلوک RF  و ای سی RF ارسال میشود.حال این ای سی باید اطلاعات رسیده را بر روی امواج سوار  کند (مدولاسیون) تا برای ارسال آماده شوند.

در این مرحله نیاز هست تا امواج یا فرکانس های مذکور توسط قطعه ای ایجاد شود.

این فرکانس ها توسط قطعه ای بنام کریستال ۲۶ مگاهرتز ایجاد شده و در اختیار آی سی RF برای مدولاسیون قرار می گیرد.پس از عمل مدولاسیون فرکانس ها به سمت  آی سی PF ارسال میشوند.

IC PF

این آی سی وظیفه تقویت فرکانس های ارسالی را بر عهده دارد و فرکانس یا امواج را به سمت سوئیچ آنتن ارسال میکند تا سوئیچ انتن نیز به کمک آنتن گوشی این فرکانس ها رو در فضا منتشر کند

آنتن

که در حقیقت وظیفه دریافت فرکانس ها از دکل های BTS را بر عهده دارد.

فیلتر هایSAW

همونطور که از نامشون پیداست وظیفه فیلترینگ و نویز گیری را بر عهده دارند و به فرکانس هایی غیر از فرکانس های GSM اجازه ورود به گوشی شما رو نمیدهند.

بلوکAnalog Frequency

این بلوک شامل قطعاتی همچون آی سی Audio (صوت) , بلندگو و میکروفون می باشد.

آی سی صوت چیست؟

این آی سی با نام COBBA نیز شناخته می شود و وظیفه اصلی آن تبدیل اطلاعات دیجیتال به انالوگ و بلعکس می باشد.در حقیقت این آی سی اطلاعاتی که از آی سی RF دریافت می کند و به صورت دیجیتال می باشد را به آنالوگ تبدیل کرده و به سمت بلند گوی گوشی می فرستد و در این حالت است که ما قادر به شنیدن صدای شخصی هستیم که در حال صحبت با ما می باشد.

ای سی صوت این امواج را که به صورت آنالوگ هستند, به دیجیتال تبدیل می کند و به سمت  آی سی RF در بلوک RF ارسال می کند.

صوت

آی سی صوت HI6403-GWCV110

میکروفون

زمانی که صدا از طریق آی سی صوت به ما رسید، صدای ما هم از طریق میکروفن خونده می شود و به فرکانس های دیجیتال تبدیل و ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید