معرفی لوازم لحیم کاری
معرفی لوازم لحیم کاری

معرفی لوازم لحیم کاری

بی شک وجود ابزارآلات با کیفیت و خوب باعث افزایش راندمان کاری و سرعت هر تعمیرکاری می شود. ابزالات لحیم کاری که شامل روغن فلکسی ، روغن لحیم ، خمیرقلع ، چسب UV و… می باشند تقریبا مهم ترین قسمت تعمیرات موبایل به حساب می آید.

در این مقاله به بررسی لوازم لحیم کاری از نظر کیفیت و تنوع خواهیم پرداخت.

 • روغن فلکسی

روغن فلکسی

روغن فلکسی برای برداشتن اکسیداسیون (سهولت در قلع پذیری قطعات) از  روی فیبر مدار چاپی و پایه ی قطعات استفاده می شود. روغن فلکسی یک مایع احیا کننده قلع است که در اثر تماس با قلع شکل کروی یا محدب شکل به آن می دهد این مسئله سبب می گردد کار تمیزتر و همچنین اتصالات بهتر ایجاد شود. همچنین روغن فلکسی باعث خوب پخش شدن حرارت می شود ، که موجب بالا رفتن تحمل گرما توسط قطعات شده و از سوختن آنها جلوگیری می کند. و در کناراین خاصیت می توان از روغن فلکسی به عنوان مایع خنک کننده هم استفاده کرد.

روغن فلکسی های موجود از نظر کارکرد به دو دسته ی پمپی و کاسه ای تقسیم می شوند. همچنین از نظر رنگ مایع نیز می توان به دو دسته ی تیره و روشن تقسیم کرد.

روغن فلکسی کاسه ای که از حجم بیشتری برخوردار است و معمولا نزدیک به ۱۰۰ گرم روغن فلکسی را شامل می شود.

روغن فلکسی ۱۰۰گرمی ریلایف RL-428-OR

روغن فلکسی ۱۰۰گرمی ریلایف RL-559-IM

روغن فلکسی ۱۰۰گرمی  AMTECH NC-559-ASM

روغن فلکسی Amaoe M51

از بهترین و با کیفیت ترین روغن فلکسی های کاسه ای به شمار می آید.

روغن فلکسی های پمپی نیز نوعی دیگر از روغن فلکسی هستند که شامل ۱۰ سی سی مایع ، همچنین برای راحتی کار می توانید از پمپ روغن فلکسی استفاده کنید. یکی دیگر از مزیت های این نوع روغن فلکسی ها سهولت در استفاده از محصول است.

روغن فلکسی Amaoe M50

روغن فلکسی مکانیک UV11BL

روغن فلکسی AMTECH 559ASM-UVTPF

روغن فلکسی AMTECH 223ASM-UVTPF

روغن فلکسی ریلایف RL-422-IM ، RL-421OR ، RL-420UV

روغن فلکسی YX-223

 

 • روغن لحیم

روغن لحیم

روغن لحیم ماده‌ ای است که برای تمیزکاری شیمیایی سطوح و جلو گیری و پاک‌ کردن اکسایش در منطقۀ جوش به کار می‌رود. این نوع مواد در جوشکاری، لحیم‌کاری و برنجوش کاربرد دارد. روغن لحیم با پخش‌شدن روی فلز مانع اکسایش آن می‌شوند. روغن لحیم با حل‌کردن اکسیدهای فلزی در خود به چسبیدن فلز ذوب‌ شده در محل کمک می‌کند.

روغن لحیم معمولا به صورت کاسه ای در بازار می باشد و دارای حجم های متنوعی می باشد.

روغن لحیم ۵۵ گرمی ریلایف RL-UV425

روغن لحیم ۵۰ گرمی YX-50

روغن لحیم ۸۰ گرمی YX-20

روغن لحیم ۱۵۰ گرمی YX-20

 

 • مایع فلکسی

مایع فلکسی

مایع فلکسی کاربردی شبیه به روغن فلکسی دارد. مایع فلکس بی رنگ به صورت مایع (شبیه آب) می باشد که برای برداشتن اکسید از روی برد و پایه قطعات استفاده می شود و همچنین برای متمرکز کردن قلع در محل خودپایه ها نیز استفاده می شود. مایع فلکسی ریلایف RL-423UV یکی از بهترین مایع فلکسی موجود در بازار می باشد که دارای کیفیت بالایی نیز می باشد.

 

 • خمیر قلع

خمیر قلع

خمیر قلع یا Solder Paste یک ماده خمیری به رنگ خاکستری است که از ترکیب پودر فلزهای سرب و قلع که با فلاکس (FLUX) مخلوط شده اند، تشکیل شده است. فلاکس به عنوان یک ماده چسبنده موقتی است که قطعه را تا قبل از اتمام پروسه ی مونتاژ در جای خود نگه می دارد. ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻣﺼﺮﻑ ﺧﻤﻴﺮ ﻗﻠﻊ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺣﺮﺍﺭﺕ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺟﻬﺖ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻋﻤﻠﻴﺎﺕ ﻟﺤﻴﻤ کاری ، ﺍﺯ ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺻﺤﻴﺢ ﺁﻥ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺼﻮﺭﺗﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﻫﺎی ﻧﺎﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮی ﮔﺮﺩﺩ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﭘﺪﯾﺪﻩ ﻟﺤﻴﻢ ﺳﺮﺩی ﻧﻴﺰ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﻧﻴﻮﻓﺘﺪ .

خمیر قلع های مورد استفاده در تعمیرات گوشی بر اساس نوع کاربرد و مصرف بر اساس درجه ی ذوب تقسیم بندی می شوند. خمیر قلع های ۱۳۸ ، ۱۸۳ ، ۱۹۰ و ۲۱۷ درجه از جمله پرمصرف ترین خمیر قلع های موجود هست. همچنین خمیر قلع ها نیز همانند روغن فلکس به دو صورت پمپی و کاسه ای موجود می باشد.

خمیر قلع پمپی ریلایف ۱۸۳درجه RL-403

خمیر قلع پمپی مکانیک ۲۱۷ درجه ۴۰ گرمی V4S35

خمیر قلع پمپی مکانیک ۱۳۸درجه ۴۰ گرمی V4B45

خمیر قلع ۱۸۳درجه ۲۰گرمی ریلایف RL-400

خمیر قلع ۱۸۳درجه ۳۰گرمی ریلایف RL-401

خمیر قلع ۱۸۳درجه ۴۰گرمی ریلایف RL-402

خمیر قلع ۲۱۷درجه ۵۰گرمی Amaoe M9

خمیر قلع ۱۳۸درجه ۵۰گرمی Amaoe M11

خمیر قلع ۱۹۰درجه ۵۰گرمی Amaoe M13

خمیر قلع ۱۴۸ درجه ۴۰ گرمی مکانیک XP5

خمیر قلع ۱۵۸درجه ۲۰ گرمی مکانیک XGS20

خمیر قلع ۱۸۳درجه ۲۰ گرمی مکانیک XG30

خمیر قلع ۱۵۸ درجه ۶۰ گرمی مکانیک XGS60

 

 • چسب UV

چسب UV

 

چسب UV جهت سیم کشی زیر آیسی ، عایق برد  و ترمیم پایه های کنده شده از روی برد استفاده می شود. چسب های UV مخصوص سیم کشی معمولا بر اساس رنگ های برد دسته می شوند تا هنگام استفاده هم رنگ برد شوند و جلوه ی برد از بین نرود.

چسب UV سبز Amaoe M56

چسب UV مشکی Amaoe M57

چسب UV مشکی ریلایف RL-UVH901B

چسب UV سبز مکانیک LY-UVH900

چسب UV مشکی مکانیک HY-UVH900

چسب UV زرد مکانیک LY-UVH900

 

 • احیا کننده سرهویه

احیا کننده سرهویه

 

بخاطر وجود آلودگی در سطح نوک یا محلی که لحیم کاری انجام می شود معمولا بعد از مدتی نوک هویه سیاه شده که این سیاهی ها با اسفنج نسوز پاک نمی شود . در این حالت نوک هویه کاملا سالم اما دچار اکسیداسیون ( زنگ زدگی ) شده است. در این حالت با واردکردن نوک درآن،کثیفی،جرم و نیز اکسید روی نوک را برطرف می شود، سپس کافیست به وسیله اسفنح سیمی نوک را تمیز نمایید.

احیاکننده سرهویه Amaoe M59

احیاکننده سرهویه RL-461

احیا کننده سرهویه مکانیک MCN-8

 

 • سیم لحیم

سیم لحیم

 

لحیم آلیاژی است از دو یا چند فلز مختلف که در اتصال ثابت فلزات، به‌ویژه سیمها و کابلها به یکدیگر به کار می‌رود. ترکیب‌های اصلی لحیم قلع و سرب هستند، نسبت بین این دو عنصر می‌تواند نقطهٔ ذوب لحیم را مشخص کند. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که اگر نسبت قلع و سرب در حدود ۶۳٪ قلع و ۳۷٪ سرب باشد، نقطهٔ ذوب در کمترین حد خود و حدود ۱۹۰ درجه سلسیوس خواهد بود.

آلیاژ لحیم بیشتر به صورت یک سیم با قطر کم ارائه می شود تا فرایند لحیم کاری را ساده تر کند . اما مدل های دیگری مانند خمیر و توپ قلع نیز وجود دارد که بیشتر از آن ها در فرایند لحیم کاری قطعات نصب سطحی یا SMD استفاده می شود.

سیم لحیم های موجود بر اساس قطر سیم به ۰.۲ ، ۰.۳ ، ۰.۴ دسته بندی می شوند.

سیم لحیم ۰.۳ WELSOLO

سیم لحیم ۰.۳ Amaoe

سیم لحیم ۰.۲ مکانیک TY-V886

سیم لحیم ۰.۳ مکانیک TY-V886

سیم لحیم ۰.۳ مکانیکHX-T100

 

 • سیم جامپر

سیم جامپر

سیم لاکی یا همان سیم جامپر نوعی سیم از جنس آلومینیوم و مس می باشد که با توجه به نیازی که دارید جنس آن را باید انتخاب کنید. سیم لاکی نسبت به سیم معمولی فضای کمتری را اشغال می‎کند. اگر سیم معمولی گرم شود، پلاستیک آن ذوب ‎می‎شود . این در حالی است که سیم لاکی، قدرت تحمل گرمای بیشتری را دارد. سیم جامپر بر اساس نوع سیم کشی و ضخامت را می توان به سه دسته ی کلی تقسیم کرد:

 1. قطر دهمی همانند سیم جامپر ۰.۱ میلی متری
 2. قطر صدمی همانند سیم جامپر سانشاین ۰.۰۱ میلی متر ۱۵۰متر SS-007D
 3. قطر هزارم همانند سیم جامپر ۰.۰۰۷ و ۰.۰۰۹ سانشاین ۲۰۰متر SS-007E
 • سیم قلع کش

سیم قلع کش

 

قلع کش ابزاری برای برداشتن قلع‌های اضافی از روی برد‌های الکتریکی و الکترونیکی است. از این ابزار در فرایند لحیم‌کاری نیز استفاده می‌شود. زمانی که میزان قلع مصرفی در لحیم‌کاری اضافی بوده و یا نیاز به باز کردن یک قطعه لحیم شده از روی برد باشد، محل قلع اندود شده ابتدا توسط هیتر و هویه گرم کرده و پس از آب شدن قلع، می‌توان توسط این ابزار محل را پاک‌سازی کرد.

سیم قلع کش ها بر اساس پهنا و طول تقسیم بندی می شوند. برای مثال منظور از سیم قلع کش ۲۵۱۵ یعنی پهنای سیم ۲.۵ میلی متر و طول سیم ۱.۵ متر.

سیم قلع کش Amaoe 1515

سیم قلع کش Amaoe 2015

سیم قلع کش Amaoe 2515

سیم قلع کش Amaoe 3015

سیم قلع کش Amaoe 3515

سیم قلع کش WELSOLO VVS1515

سیم قلع کش WELSOLO VVS2515

سیم قلع کش WELSOLO VVS3515

و برندهای دیگری همچون مکانیک R350 R300  و…

 

 • توپ قلع

توپ قلع

توپ قلع ، گوی قلع وساچمه قلع نمونه ای از قلع دارای ۶۳ درصد قلع و ۳۷ درصد سرب است که به صورت گوی های بسیار ریز هستند . از توپ قلع ها برای لحیم کردن آی سی های BGA و یا به اصطلاح ریبال Re-Ball کردن استفاده می شود.

توپ قلع مکانیک ۱۰۰۰۰ عددی که بر اساس قطر به مدل های ۰.۲ ، ۰.۳ ، ۰.۴ ، ۰.۵ تقسیم بندی می شوند.