هر آنچه در مورد مرورگر فایرفاکس باید بدانید
هر آنچه در مورد مرورگر فایرفاکس باید بدانید

هر آنچه در مورد مرورگر فایرفاکس باید بدانید

مرورگر فایرفاکس یکی از معتبر ترین مرورگر های حال حاضر می باشد که به سبب ویژگی های خود در بین کاربران جذاب شده است. این مرورگر توسط شرکت موزیلا به بازار عرضه شده و هم پای سایر مرورگر های قدرتمند جهان کاربران متعددی را به سمت خود جذب نموده است.

استفاده از Firefox به عنوان یک مرورگر پر کاربرد به دلیل ویژگی های مختلف این نرم افزار رواج پیدا کرده است. اغلب کاربران با کاربری ساده و سریع مرورگر فایرفاکس آن را به سایر مرورگر ها ترجیح می دهند که در ادامه به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهیم نمود.

 

  1. مسدود کردن درخواست نوتفیکیشن سایت‌ها

مسدود کردن درخواست نوتفیکیشن سایت‌ها

این روزها بسیاری از سایت‌ها از شما برای ارسال نوتفیکیشن‌ها اجازه می‌گیرند. اما با انجام یک کار ساده می‌توانید از دست همین درخواست‌های آزاردهنده هم خلاص شوید. در منو روی گزینه‌ی Options کلیک کنید و سپس در بخش Privacy & Security کنار قسمت Notifications گزینه‌ی Settings را انتخاب کنید.

اگر به طور کلی می‌خواهید جلوی این درخواست‌ها را هم بگیرید، کافی است گزینه‌ی Block new requests asking to allow notifications را فعال کنید که با این کار، سایت‌ها دیگر نمی‌توانند درخواست مربوط به نمایش نوتفیکیشن‌ها را به شما ارائه دهند.

 

  1. بهره‌گیری از فقط HTTPS

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، پروتکل HTTPS بسیار ایمن‌تر از HTTP است و در صورت امکان، فایرفاکس می‌تواند از فعال بودن این پروتکل اطمینان حاصل کند. برای این کار، بر گزینه‌ی Options در بخش منو کلیک کنید، راهی Privacy & Security شوید و گزینه‌ی Enable HTTPS-Only Mode in all windows را فعال کنید. اگر فایرفاکس نتواند برای سایت ارتباط ایمنی را ایجاد کند، یک پیام در این رابطه به نمایش درمی‌آید.

  1. استفاده کردن چندباره از قابلیت تصویر در تصویر

مسدود کردن درخواست نوتفیکیشن سایت‌ها

شناور کردن ویدیو و تغییر اندازه‌ی آن می‌تواند بهره‌وری شما را افزایش بدهد. اما به غیر از این قابلیت ساده، در فایرفاکس می‌توانید چندین مرتبه از این مشخصه بهره ببرید. برای این کار، کافی است ماوس خود را مثلا در یوتیوب بر روی ویدیوی موردنظر ببرید و دکمه‌ی Watch in Picture-in-Picture را کلیک کنید تا ویدیو شناور شود. سپس به شرط اینکه هرکدام از این ویدیوها در تب‌های جداگانه‌ای باشند، به دفعات می‌توانید این کار را تکرار کنید.

 

  1. شخصی‌سازی بخش نوار ابزار (Toolbar)

شخصی‌سازی بخش نوار ابزار (Toolbar)

نوار ابزار (Toolbar) یکی از مهم‌ترین بخش‌های فایرفاکس محسوب می‌شود که بسیاری از کاربران از امکان‌پذیر بودن شخصی‌سازی این قسمت خبر ندارند. در این زمینه فایرفاکس گزینه‌های زیادی را به کاربران ارائه می‌دهد و فقط باید در بخش منو بر روی گزینه‌ی Customize Toolbar کلیک کنید تا بتوانید چینش میانبرهای مربوط به این بخش را تغییر دهید.

 

  1. تغییر ظاهر فایرفاکس

شخصی‌سازی بخش نوار ابزار (Toolbar)با وجود اینکه فایرفاکس به صورت پیش‌فرض ظاهر جذابی دارد، ولی می‌توانید شکل و شمایل آن را با توجه به سلیقه‌ی خود تغییر دهید. برای این کار، در بخش منو بر روی گزینه‌ی Add-ons کلیک کنید و بعد از ورود به قسمت Themes وارد دنیای تم‌های متنوع فایرفاکس می‌شوید. در این قسمت تعدادی تم نمایش داده می‌شود و برای دسترسی به نمونه‌های بیشتر، باید بر روی گزینه‌ی Find more add-ons کلیک کنید.

     ۶. جست‌و‌جو در بین تب‌ها

 6. جست‌و‌جو در بین تب‌ها

اگر چندین تب را در فایرفاکس باز کرده باشید، پیدا کردن تب دلخواه می‌تواند به کاری وقت‌گیر تبدیل شود زیرا بعد از افزایش تعداد آن‌ها، تمام تب‌ها با اندازه‌ی مشابه به نمایش درمی‌آیند. برای پشت سر گذاشتن این مشکل، در نوار آدرس می‌توانید نماد درصد (%) را تایپ کنید و سپس اسپیس را فشار دهید. با این کار وارد حالت جست‌وجو در بین تب‌ها می‌شوید و بعد از وارد کردن عبارت دلخواه و پیدا شدن تب مذکور، کافی است بر روی لینک Switch to Tab کلیک کنید تا راهی آن تب شوید.

    ۷. گروه‌بندی و حرکت دادن تب‌ها

بسیاری از کاربران حرفه‌ای معمولا همواره چندین تب را باز نگه می‌دارند. اگر می‌خواهید چندین تب را ببندید، حرکت دهید، بی‌صدا کنید یا حتی آن‌ها را پین کنید، کافی است کلید Shift را نگه دارید و بر تب‌های دلخواه کلیک کنید. برای انتقال یک تب یا چندین تب مختلف به ابتدا یا انتهای لیست، بر روی آن‌ها باید راست‌کلیک کنید و سپس در بخش Move Tabs گزینه‌ی دلخواه خود را انتخاب کنید. همچنین در این بخش، گزینه‌ای برای انتقال آن‌ها به پنجره‌ی جدید وجود دارد.

    ۸. مشاهده‌ی چگونگی ردیابی شما توسط سایت‌ها

8. مشاهده‌ی چگونگی ردیابی شما توسط سایت‌

اگر به سمت چپ نوار آدرس فایرفاکس نگاهی بیندازید، می‌توانید آیکونی شبیه به سپر را ببینید. اگر بر روی آن کلیک کنید، می‌توانید ببینید که سایت موردنظر و تبلیغ‌های درون آن به دنبال چه اطلاعاتی از شما هستند. اگر خواستار دسترسی به جزئیات بیشتری هستید، کافی است بر روی هر کدام از دسته‌بندی‌های آن کلیک کنید.

در ضمن با کلیک بر گزینه‌ی Protections Dashboard، فایرفاکس تمام کوکی‌ها و ردیاب‌هایی که به مرور زمان بلاک کرده را نمایش می‌دهد و تعداد آن‌ها معمولا از انتظار شما بسیار بیشتر است.

  1. افزودن تگ‌های مختلف به بوک‌مارک‌ها

افزودن تگ‌های مختلف به بوک‌مارک‌ها

اگرچه یکی از بهترین راه‌ها برای ساماندهی بوک‌مارک‌ها انتقال آن‌ها به پوشه‌های مختلف است، ولی می‌توانید برای آن‌ها تگ‌های مختلفی را هم مشخص کنید. برای این کار، در قسمت منو به گزینه‌ی Library سپس Bookmarks و در نهایت Manage Bookmarks سر بزنید. زمانی که در این بخش یک بوک‌مارک را انتخاب می‌کنید، افزودن تگ به آن امکان‌پذیر می‌شود. همچنین هنگام ایجاد بوک‌مارک جدید هم می‌توانید چنین کاری را انجام دهید.

      ۱۰.  افزایش امنیت فایرفاکس

شرکت موزیلا چندین افزونه برای فایرفاکس توسعه داده که امنیت آن را افزایش می‌دهند. یکی از بهترین افزونه‌ها در این زمینه Facebook Container نام دارد. این افزونه به زبان ساده کار فیسبوک را برای ردیابی شما در سایت‌های مختلف سخت‌تر می‌کند. به همین خاطر اگر وارد سایت‌های مختلفی شوید، آن‌ها نمی‌توانند هویت شما را در فیسبوک پیدا کنند.