پیشتازی اپل A14 دربرابر Qualcomm Snapdragon 888
پیشتازی اپل A14 دربرابر Qualcomm Snapdragon 888

پیشتازی اپل A14 دربرابر Qualcomm Snapdragon 888

 

شرکت کوالکام که چندی پیش از تراشته ی ۵ نانومتری Snapdragon 888 رونمایی کرد و در سال ۲۰۲۱ گوشی های پرچمدار اندرویدی از این چیپست قوی استفاده خواهند کرد.

شرکت اپل نیز طی چند سال گذشته عملکرد بهتری نسبت به همتای کوالکام داشته است. به نظر می رسد اپل موفق شده است که حداقل از نظر عملکرد پردازنده ، از همتای خود Qualcomm پیشی بگیرد.

مجله ی گیک بنچ Geekbench که یکی از جامع ترین ابزار های معیار پردازنده های گوشی هوشمند است. بر طبق گفته ی این مجله گوشی هوشمند OnePlus 9 احتمالا اولین گوشی باشد که از این چیپست استفاده خواهد کرد.

چیپست Qualcomm Snapdragon 888 امتیاز ۱۱۱۵ تک هسته ای و ۳۴۸۳ چند هسته ای دارد و امتیاز ۱۵۸۵ تک هسته ای و ۳۹۴۲ عملکرد CPU چند هسته ای دارد. این در حالی است که اپل A14 Bionic فقط شش هسته پردازنده دارد ، در حالی که    Snapdragon 888  دارای هشت هسته پردازنده است. هر دو پردازنده از ریز معماری ARM استفاده می کنند ، عملکردی عالی دارند بدون اینکه بر عمر باتری تأثیر بگذارد. با تجزیه و تحلیل بیشتر ، به نظر می رسد که Apple A14 Bionic عملکرد تک هسته ای بسیار بهتری دارد ، در حالی که عملکرد چند هسته ای این پردازنده ها تقریباً مشابه است. در حقیقت ، A14 Bionic بیش از ۳۰ درصد قدرتمندتر از Qualcomm Snapdragon 888 SoC است. بیشتر برنامه ها و بازی ها هنوز به عملکرد پردازنده تک هسته ای بستگی دارند ، که همچنین باعث می شود Apple A14 Bionic در مقایسه با Snapdragon 888 SoC پردازنده بهتری باشد. توجه داشته باشید که هر دو پردازنده مبتنی بر ساخت ۵ نانومتری هستند ، به این معنی که هر دو پردازنده کارآمد بوده و عمر باتری بالایی را ارائه می دهند.